Kolike: kaj vse bi morali vedeti o kolikah pri konjih
- Horse Food
- Jun 28, 2024
- Branje traja 3 min
Kolike so skupni izraz za bolečine v trebuhu in so za konje lahko zelo nevarne, tako da lahko zaradi njih poginejo. Spodaj preberite vse o kolikah pri konjih, kaj so lahko vzroki, nasvete za preprečevanje in kakšni so nasveti za hranjenje po kolikah.
Kaj so kolike?
Kolike pri konjih so oblika bolečine v trebuhu. Pri konju se lahko pojavijo blokade, krči, kopičenje plinov ali premiki na različnih mestih v prebavnem traktu, kar pogosto povzroči kolike.
Vrste kolik
Obstajajo različne vrste kolik, težavno pa je, da včasih vaš konj zelo jasno pokaže, da je nekaj narobe, včasih pa so simptomi minimalni. Najpogostejše vrste kolik pri konjih so:
Plinske kolike
Običajno plini zapustijo telo zaradi gibanja vetra ali izpuha. Če plini ne morejo ven, na primer, ker so se plini nabrali ali je črevesje (delno) zamašeno, se lahko pojavijo plinske kolike.
Zaprtje kolike
Vaš konj ima zaprtje, ko je črevesje zamašeno s krmo. To pogosto vidite, če na primer vaš konj poje preveč slame, krme ne zmelje pravilno in/ali ne pije dovolj.
Peščena kolika
Če vaš konj poje preveč peska, na primer zato, ker je trava na pašniku zelo kratka, ali se hrani z vlakninami iz tal v ogradi, težak pesek ostane v črevesju in lahko se razvije peščena kolika.
Krčne kolike
Kronični stres ali nenadne spremembe v upravljanju vašega konja, na primer spremembe v krmi ali hlevu, lahko povzročijo črevesne krče.
Vzrok kolik pri konjih
Če ima vaš konj kolike, so lahko različni vzroki, na primer okužba z glistami, slabo vzdrževani zobje, nabiranje peska ali vnetje ali paraliza črevesja. Kolike so lahko tudi posledica plesnive ali pokvarjene hrane. Drugi vzroki kolik, povezani s hrano, lahko vključujejo:
Obrok z malo vlaknin (= premalo vlaknin) in/ali škroba.
Prehiter prehod na nov obrok, tako koncentrate kot balastne krme.
S sladkorjem bogata spomladanska trava lahko zaradi visoke vsebnosti sladkorja in hitrega pretoka povzroči kolike.
Uživanje velike količine slame. Zaradi suhe mase in velike količine lahko pride do zamašitve. Ko je prehod postopen, je slama zlahka del obroka.
Simptomi kolike
Konj s kolikami ni videti fit in je pogosto videti brezvoljno ali nemirno. Vsi simptomi ne bodo vedno vidni, vendar, če vaš konj kaže nekaj od naslednjega, obstaja možnost, da gre za kolike:
Noče jesti
Kotaljenje ali pa se vaš konj uleže in spet vstane
Gledanje v bok ali brcanje v trebuh
Znojenje in vročina
Pospešen srčni utrip in dihanje
Simptomi zaprtja kolike pri konju so lahko enaki simptomom peščene kolike ali plinaste kolike pri vašem konju. Iz tega, kako se vaš konj obnaša, ne morete sklepati, za kakšno koliko gre.
Kaj storiti s konjem s kolikami?
Če sumite, da ima vaš konj kolike, takoj obvestite veterinarja in opišite simptome, ki ste jih opazili. Če lahko preštejete ali izmerite srčni utrip svojega konja, višji kot je srčni utrip, nujnejši je obisk veterinarja! Kaj lahko storite najbolje, je odvisno od tega, kako hude so kolike. Če je možno, sprehajajmo konja od 15 minut do pol ure, če konj ne predstavlja nevarnosti zase in za vas kot lastnika. Na splošno valjanje na tej točki ne poslabša kolike. V vsakem primeru ne čakajte. Kolike pri konju so lahko usodne.
Nasveti za preprečevanje kolik pri konjih
Ne morete vedno nadzorovati razvoja kolik, vendar obstaja več stvari, ki jih lahko upoštevate, da čim bolj preprečite kolike pri svojem konju. Nekaj namigov za vas na kratko:
Hrane nikoli ne menjajte naglo, ampak postopoma. To ne velja samo za koncentrate, ampak tudi za seno ali pašo.
Nahranite svojega konja s količino hrane, ki ustreza naporu in zmogljivosti, ki jih mora zagotoviti ta dan, ter mu zagotovite dovolj vlaknin in gibanja, da bo črevesje ostalo aktivno. Prepričajte se, da seno ni bilo pravkar pospravljeno ali da vsebuje madeže plesni. V hlev nikakor ni pametno postavljati plesnive krme ali slame.
Izogibajte se velikim količinam škrobnih živil, kot sta koruzni zdrob in pšenica. Preveč in prehitro ni nikoli dobro! Zato poskrbite, da bo vaš konj takoj po naporni vadbi mirno jedel in da ne bo pil preveč mrzle vode.
Nikoli ne pozabite pesnih rezancev za konje, kot sta Pavo SpeediBeet in Pavo FibreBeet, pred hranjenjem namočiti v vodi.
S posebnim dodatkom, kot je Pavo GutHealth , lahko zagotovite dodatno podporo za črevesno funkcijo vašega konja . 100-odstotno naravne sestavine v Pavo GutHealth zagotavljajo optimalno hranjenje zdravih bakterij v debelem in tankem črevesju ter ponovno vzpostavitev ravnovesja bakterijske populacije.
Na koncu poskrbite za dobro načrtovano razglistenje in redne zobozdravniške preglede.
Pavo IntestoFin mora imeti vsak lastnik konja. Ko se vaš konj ne počuti dobro, je naprijetno za njega in za vas. S Pavo IntestoFin imate pri roki prvo pomoč v primeru (lahkih) motenj prebavnega traku
obiščite spletno trgovino www.horsefood.si in si zagotovite produkt IntestoFin.
Comments